top of page

Prečo patrí Bankovanie k najvyhľadávanejším procedúram

Bankovanie je veľmi obľúbené nielen u športovcov, fyzicky pracujúcich ľudí, ale aj ľudí so sedavým zamestnaním, ktorí sa cítia ubolení z práce za počítačom.


Klasické bankovanie pomocou sklenených baniek patrí medzi tzv. tradičné prostriedky fyzioterapie. Banková masáž, môže byť v niektorých prípadoch bolestivá, no zároveň je veľmi účinná.


Po úvodnej masáži sa nahriata banka priloží na telo a následne sa podtlakom prisaje na kožu. Kombináciou statického a dynamického bankovania nastáva uvoľnenie stuhnutého svalstva.


Vplyvom tepla, dosiahnutým ohriatím banky vznikne podtlak a ten spôsobí, že dôjde k popraskaniu drobných žíl s krvnými výronmi, ktoré pripomínajú modriny. Tie vznikajú takmer okamžite.

Vo všeobecnosti platí, že čím sú fľaky tmavšie, tým je zdravotný problém závažnejší.


Na základe zafarbenia kože vplyvom popraskania cievok je možné identifikovať zdravotný problém. Doba vstrebania modrín po bankovaní sa líši od koncentrácie puknutých ciev, teda od výslednej farby. Bledšie fľaky sa vstrebajú už po 3 až 4 dňoch, tie tmavšie po 5 až 7 dňoch.


Bankovanie je takmer bezbolestné, záleží však aj na citlivosti chrbta. Pre niekoho môže byť proces bankovania nepríjemný, pociťovať môžete zvieranie kože či štípanie. Pri mierne stuhnutých svaloch pocítite len jemné pnutie kože, ktoré však po procedúre ihneď ustúpi a dôjde k uvoľneniu svalov.


Výnimočnosť bankovania spočíva v rozsahu jeho účinku. Priaznivo vplýva na prekrvenie a regeneráciu pokožky, uvoľnenie svalov aj na funkciu vnútorných orgánov a detoxikáciu tela. Napomáha znižovaniu bolestivosti, priaznivo vplýva na kardiovaskulárny systém a imunitu.


Aby sa škodliviny dostali z tela von, je potrebné nasledujúce dva dni po masáži dodržiavať veľmi prísny pitný režim. Vypiť treba minimálne 3 až 4 litre tekutín denne.184 views
bottom of page