Nikdy nie je neskoro naučiť sa správne hýbať

Tréning je zameraný na zlepšenie pohyblivosti celého tela, zlepšenie držania tela, na prevenciu a liečbu bolestí chrbtice a na nácvik správneho dýchania.


Zvýšenie mobility a jej udržanie je dôležité pre vykonávanie plného rozsahu pohybu v kĺboch a tým pre prevenciu bolestí a zranení, ale aj pre zlepšenie celkovej kvality života.


Cieľom tréningu je aktivovať svaly, ktoré sú vypojené v dôsledku nesprávnych pohybových stereotypov. Aj keď určité typy pohybov alebo cviky môžete vykonávať, neznamená to ešte, že ich vykonávate efektívne a správne.


V prípade skrátenia určitých svalových skupín alebo zhoršenej pohyblivosti kĺbov, jednotlivé pohyby strácajú efektívnosť. Výsledný výkon nie je optimálny a dochádza tak k preťaženiu a svalovej dysbalancii, zvyšuje sa riziko bolestí chrbtice a zranení.


Pohybová liečba je kombinácia cvikov zameraných na zmiernenie bolesti chrbta. Sú to najmä cviky na posilnenie, uvoľnenie, natiahnutie a precítenie všetkých svalov, celej chrbtice.


Dlhodobé jednostranné zaťažovanie v sede alebo v stoji je typické pre náš životný štýl. Dochádza tak k postupnému preťažovaniu a následne k poškodzovaniu preťažovaných častí tela. Najčastejšie sa vyskytuje preťaženie medzistavcových platničiek, bedrových kĺbov a kolien.


Cvičenie nôh nie je len o estetickej stránke, ktorá je hlavným dôvodom u žien, ale má aj veľa zdravotných benefitov, ktoré netreba prehliadať. V mladosti pôsobí cvičenie nôh ako prevencia, v staršom veku zlepšíte svoj zdravotný stav a pomôžete ním odstrániť bolesť kolien.


Tréning obsahuje kompenzačné cvičenia v oblasti driekovej chrbtice a dolných končatín, je to najpreťažovanejšia oblasť pri všetkých športoch. V tejto oblasti vznikajú výrazné svalové dysbalancie, ktoré menia postavenie panvy. Následne dochádza k zmene zakrivenia chrbtice ako aj zmene postavenia kĺbov dolných končatín a činnosti bránice.


Správne dýchanie hrá počas cvičenia veľmi dôležitú rolu. V prípade že dýchate nesprávne, znižujete prísun kyslíka svojím svalom a tým znižujete kvalitu tréningu.


Silná horná časť tela je rovnako dôležitá ako spodná časť. Je základom všetkých silových a aj kondičných programov, pretože vytvára stabilitu pre všetky pohyby.


Častým problémom, prečo vznikajú svalové dysbalancie je nesprávna technika vykonávaných cvikov. Každý z nás má jednu stranu tela dominantnú. Väčšinou ak je niekto pravák, jeho dominantná strana tela bude pravá a to isté platí aj u ľaváka.


Pri vykonaní cviku, v ktorom sa zapájajú naraz obe strany tela, je dosť možné, že dominantná strana tela dvíha väčšiu časť záťaže. Úplné odstránenie dysbalancií a dosiahnutie perfektnej súmernosti je takmer nemožné, ale so správnym tréningom a disciplínou je možné zmierniť tieto nežiaduce prejavy.


Správnym cvičením dochádza k odstráneniu bolesti a zmierneniu svalových dysbalancií. Svalová hmota narastá rovnomerne, čo znižuje riziko zranenia a zvyšuje výkonnosť organizmu.27 zobrazení