Soľná jaskyňa a jej priaznivé účinky na ľudský organizmus

priaznivé účinky soľnej jaskyne

Cítite sa vždy úžasne na dovolenke pri mori? Slnko, lehátko pri vode, zvuk vlnobitia a vypustenie všetkých starostí a stresov z hlavy však nie sú to jediné, čo pozitívne vplýva na vaše zdravie a psychiku. Pri mori zvyčajne naše telo doplní potrebné soli a minerály, ktoré sú nielen v morskej vode, ale sa taktiež uvoľnujú do vzduchu. Vedeli ste, že využiť podobné priaznivé účinky soľnej jaskyne? Soľná jaskyňa poskytuje veľmi podobnú mikroklímu ako morský vzduch a tak sa 2-3 návštevy soľnej jaskyne z pohľadu nasávania ionizovaných minerálov vyrovnajú až týždňovej dovolenke pri mori. Vdychovanie solí sa nazýva haloterapia a vo viacerých krajinách narastá jej popularita. Posilňuje imunitu a zároveň pomáha pri liečbe viacerých ochorení.

Soľná jaskyňa pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a alergiách, srdcovo cievnych ochoreniach, ťažkostiach tráviacej sústavy. Vďaka relaxačným účinkom pozitívne vplýva na rôzne poruchy nervovej sústavy a neurózach. Mnohí ľudia s ochoreniami kože (psoriáza, ekzémy…) navštevujú soľnú jaskyňu pravidelne v plavkách, aby minerály lepšie koža vstrebávala.

Aké minerály obsahuje vzduch v soľnej jaskyni?

Soľná jaskyňa obsahuje množstvo minerálov, tu je zopár najdôležitejších pre zlepšenie zdravotného stavu. Fungovanie štítnej žlazy, metabolizmus a teda aj problémy s obezitou zlepšuje jód (I). Sodík (Na) a horčík (Mg) zlepšujú krvný obeh, železo (Fe) pomáha ako súčasť hemoglobínu okysličovať krv. Selén (Se) spomaľuje starnutie a vápnik (Ca) imunitu organizmu.

Ak nemáte radi chemickú tabuľku prvkov, stačí že sa budete cítiť lepšie a navyše si v soľnej jaskyni dobre oddýchnete…